Genel

Konut Satışı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Konut satışı yaparken nelere dikkat etmeli? Genellikle ev alımı yapacak olan yatırımcılara yönelik uyarılar ve açıklamalar yapılsa da konut satışı yapacak olan ev sahiplerinin de dikkat etmeleri gereken hususlar bulunuyor. Aşağıda konut satışı sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri sizin için derledik.

1. Evinizin Piyasa Satış Bedelini Gerçekçi Olarak Belirleyin

Evinizi satmaya karar verdiğinizde öncelikle evin gerçekçi piyasa satış fiyatını belirlemelisiniz. Bunun için bir konut değerleme çalışması yapmalı ya da profesyonel destek almalısınız. Örneğin, satmak istediğiniz evinizin bulunduğu bölgedeki dairelerin gerçekleşen satış bedellerini öğrenerek karşılaştırma yapabilirsiniz. Ayrıca evinizin satış değerini etkileyecek bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlar;

 • Evinizde yapılması gereken tadilatlar varsa satış öncesi bu eksiklikleri gidermelisiniz. Temiz, bakımlı ve taşınmaya hazır evler daha hızlı satılmaktadır.
 • Son yıllarda ev satın alımlarında konut kredisi kullanımı oldukça yaygın. Bu nedenle atmak istediğiniz evinizin konut kredisi kullanımına uygunluğundan emin olun.

2.İlan Listeleme Sitelerine Evinizin Profesyonel Fotoğraf ve Video Çekimlerini Ekleyin

Evinizin fotoğraf ve videolarını mümkün olduğunca profesyonel ve kaliteli bir şekilde çekerek ilan listeleme sitelerine eklemelisiniz. Net ve kaliteli çekilmiş fotoğraflar ilanınızın gösterimini arttıracak unsurların başında gelmektedir. Evinizin ve odalarının net, doğru ışık ve geniş açı ile çekilmiş fotoğrafları olmalıdır. Özellikle evin manzara, ankastre, özel tasarım alanları fotoğraflarda yer almalıdır.  İlana eve ait tanıtıcı bir video eklenmesi de faydalı olacaktır.

Aynı zamanda her ne kadar satışlar online platformlar üzerinden gerçekleşse de evinize dışarıdan ilan asmanız da alıcıların dikkatini çekecektir.

3. Alıcıların Telefonlarına Hızlı Dönüş Yaparak Ev Gösterme Randevusu Verin

Eviniz ile ilgilenen alıcıların telefonlarına hızlı dönüş yapmalısınız. Eğer o an telefonu açamasanız bile hızlı dönüş yapmanız oldukça önemli. Aynı zamanda evinizi görmek isteyen alıcılara kısa süre içerisinde randevu vermeniz de faydalı olacaktır.

4. Alıcı ile Anlaştığınızda Tapu Devir İşlemlerinden Önce Ödeme Şeklinizi Netleştirin

Alıcı ile fiyat ve diğer detaylar hakkında anlaşmanız durumunda öncelikle ödeme şeklinizi belirlemelisiniz. Bu ödeme yöntemleri elden nakit, banka transferi veya bloke çekle ödeme olabilir. Sonrasında aşağıda belirteceğimiz kontrolleri gerçekleştirmeli ve tapu devir işlemlerine geçmelisiniz. Bu kontroller;

 • Satacağınız evinizin ipotek ve borç sorgulamasını yaptırmalısınız. Bu sorgulamayı e-devlet üzerinden ya da tapu müdürlüklerine giderek yapabilirsiniz.
 • Evinizin vergi borcu olmadığından emin olmalısınız. Bu doğrultuda geçmiş yıllardan da borcunuz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda evinizin satışını yapacağınız yıl için ödenmesi gereken emlak vergisini de ödemeniz gerekmektedir.
 • Evinizin üzerine zorunlu deprem sigortası olduğundan emin olmalısınız. Zorunlu deprem sigortası olmadan evin abonelik işlemleri yapılamaz. Ayrıca tapuda satış işlemi de gerçekleşemeyeceğinden zorunlu deprem sigortası önemlidir.
 • Tüm bunları ardından tapu devir işlemi için randevunuzu alarak belgelerinizi hazırlayabilirsiniz.

5. Tapu Devir İşleminin Ardından Yapmanız Gerekenleri Unutmayın.

Tüm tapu devir işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra satıcı olarak yapmanız gerekenler bulunmaktadır. Bunlar;

 • İlk olarak gayrimenkul değer artış kazancı verginizi hesaplamalısınız.
 • Ev satışınız için vermiş olduğunuz ilanları kaldırmalısınız.
 • Satmış olduğunuz evinize ait aboneliklerinizi iptal ettirmelisiniz.
 • Belediyeye satış yapıldığını bildirmelisiniz.
 • İkametgah adresinizi yeni adresinize taşımalısınız.

360 proje pazarlama hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.